غار ده‌شیخ
غار ده‌شیخ و هرآنچه راجب به آن باید بدانید.

غار ده‌شیخ یکی از جاذبه‌های طبیعی و کمتر شناخته‌شدهٔ ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در ۲ کیلومتری روستایِ ده شیخ پاتاوه، در شهرستان دنا قرار دارد.
◀️ به گفتهٔ پژوهشگران میراث فرهنگی، این غار که در طی قرنها ناشناخته مانده بود، در سال ۸۹ توسط یک چوپان به طور اتفاقی کشف شد و بعد از سه سال در سال ۹۱ به میراث فرهنگی معرفی شد.
◀️قندیل‌های آهکی این غار که هر دو و نیم سانتیمتر آن یک قرن طول کشیده تا تشکیل شود، همچنان در حال رشد است و به غار زنده شهرت دارد.
◀️غار ده شیخ پاتاوه هفت دالان تودرتو و شش درِ ورودی و خروجی دارد که هم اکنون گردشگران می‌توانند با ورود از یک درِ آن زیبایی‌های این غار را ببینند.
◀️برای رسیدن به غار ده شیخ پاتاوه باید ۵۰ کیلومتر از مرکز شهر یاسوج و سی و پنج کیلومتر از طرف شهر سی‌سخت را طی کنید تا به روستای ده‌شیخ برسید و با گذر از پل تاریخی پاتاوه، قدم به دنیای اسرار آمیز این غار زیبا بگذارید.
◀️دهانهٔ غار دهه شیخ در ارتفاع یک هزار و ۶۷۰ متری از سطح دریا، در ارتفاعات درست روبروی قله قاش مستان، دنا قرار گرفته است. بخشی را راه با ماشین و مابقی از طریق پله‌هایی که تعبیه شده، طی می‌شود.

◀️محمد‌کاظم رحمانی، باستان‌شناس، که کاوش و مطالعه بر روی این غار را انجام داده، می‌گوید که سفالینه استخوان‌هایی که در این غار به دست آمده، نشان می‌دهد دوران باستان، بشر در این غار سکونت داشته، با این حال به گواه همین آثار، انسان در شکل گیری این غار هیچ نقشی نداشته است.
◀️  تنوع سفال‌ها در غار ده شیخ نشانگر قدمت تاریخی این غار است. طبق بررسی‌های باستان‌شناسی نوع سفال‌ها، مربوط به دوره هخامنشی و ساسانی است، با این حال غار مربوط به دورهٔ دوم زمین شناسی یعنی حدود به ۱۳۵ میلیون سال پیش است.
◀️ ستون‌های این غار از یک تا ۱۵ متر ارتفاع دارند که طی میلیون‌ها سال از تراوش آب‌های آهکی از سقف ایجاد شده است.
◀️انبوه درختان و جنگل‌های زیبای بلوط، آبشار زیبا و خروشان و دره‌های عمیق بکر و دست نخورده در پیرامون غار بر عظمت و زیبایی این پدیده شگفت طبیعی افزوده است.

بیشتر بخوانید :  راهنمای خرید از چین تحویل در ایران